Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali” başladı.

Yaklaşık 12 bin kişiye ulaşması hedeflenen festival, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında “Saraydan Kız Kaçırma”, “La Traviata” ve “Zorba” gibi dünyaca ünlü başyapıtlar sahnelenecek.

Festivalde, Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı “Saraydan Kız Kaçırma” operası, Yekta Kara’nın rejisiyle sunulacak. Şef Zdravko Lazarov yönetiminde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eser, 28 ve 29 Haziran’da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

İtalya’dan festival için gelen Macerata Opera Festival, Giuseppe Verdi’nin 165 yıllık eseri “La Traviata”yı sahneleyecek. Henning Brockhaus’un rejisini yaptığı, İtalyan şef Alessandro Cedrone yönetiminde gerçekleşecek performans, 3 ve 4 Temmuz’da Zorlu PSM’de izlenebilecek.

Özellikle ayna ve projeksiyon kullanılarak uygulanan dekoru ve kostümleriyle ilgi çeken prodüksiyonda “Violetta” rolünü Avrupa’nın en önemli sahnelerinde başrol olarak yer alan ve hayatını Fransa’da sürdüren soprano Burcu Uyar üstlenecek.

Nikos Kazancakis’in ünlü eseri “Zorba” ise Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisiyle seyirciyle buluşacak.

Dünyanın en popüler eserlerinden biri olan ve bugüne kadar 35’ten fazla ülkede sergilenen “Zorba”, iki sezon kapalı gişe oynadığı Ankara’dan sonra 7 Temmuz’da yine Zorlu PSM’de izleyiciyle buluşacak. Şef Bujor Hoinic yönetiminde solo şarkılar ve korolu bölümleriyle dikkati çeken eser, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Biletiva, Zorlu PSM ve Süreyya Operası gişelerinden biletleri satışa sunulan festival, 7 Temmuz’da sona erecek.

Paylaş